Legendy Wisłoka

Opublikowane za zgodą autora: Bolesława Pudłowskiego

mgr Stefan Pudłowski

Stefan Pudłowski, syn Mieczysława i Janiny, urodził się 10 lutego 1948 roku w Krościenku Wyżnym. Szkołę podstawową w tej miejscowości ukończył w roku 1963. Następnie rozpoczął naukę w L.O. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Po zdaniu matury i otrzymaniu świadectwa dojrzałości, rozpoczął dwuletnie studium pedagogiczne w Krośnie o kierunku chemiczno – biologicznym. Po jego ukończeniu rozpoczął pracę jednocześnie w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym i Iskrzyni.

Mimo, iż był nauczycielem chemii i biologii, żywo interesował się zagadnieniami sportowymi. Pracując w wyżej wymienionych placówkach, rozpoczął zaoczne studia na AWF. W Krakowie, a po ich zakończeniu uzyskał tytuł mgr W.F. Już w tym okresie wiele czasu poświęcał na pracę społeczną. Jego pasją była praca z dziećmi. W szkole, w której pracował, prowadził SKS, przyciągając wiele utalentowanych sportowo dzieci i młodzieży. Wiele czasu poświęcał na organizowanie różnego rodzaju turniejów sportowych, wyjeżdżając również z młodzieżą na podobne imprezy do okolicznych miejscowości, zdobywając tam nagrody i dyplomy.

Marzeniem Stefana było wybudowanie stadionu sportowego w Krościenku Wyżnym. Mimo trudności udało się zlokalizować miejsce i pod jego przewodnictwem, z pomocą kolegów i przyjaciół, którym nie obce były sprawy sportu, w dość krótkim czasie wybudowano tak potrzebny i wymarzony obiekt sportowy. To On był współzałożycielem pierwszego w historii klubu sportowego o nazwie „Wisłok”, pełniąc w nim funkcję sekretarza. To jego wychowankowie tworzyli pierwszą drużynę piłki nożnej, która w szybkim tempie czyniła postępy w rozgrywkach mistrzowskich. Ale nie tylko sport był Jego zajęciem. Prowadził też bibliotekę w Krościenku Wyżnym, był radnym Gminy i członkiem Rady Sołeckiej, wielokrotnym przewodniczącym różnych Komisji Wyborczych. Niewiele jest organizacji w naszej miejscowości do których by Stefan Pudłowski nie należał. Jako długoletni nauczyciel wychowania fizycznego, dążył do jednego celu, a tym celem było przekazywanie swojej wiedzy, swoich umiejętności oraz fachowej porady.

Zginął tragicznie 29.05.1998 roku mając zaledwie 49 lat. Odszedł, bo taka była wola Pana. Odszedł choć przed nim było jeszcze tyle pracy, tej rozpoczętej i tej w jego zamyśle, Jego planach, może jeszcze nie skonsultowanych z innymi.

Krościenko Wyżne straciło człowieka zasłużonego, nie tylko na niwie sportowej. Straciło szkolnictwo – zasłużonego i oddanego kolegę, straciła młodzież – nauczyciela i wychowawcę, straciło społeczeństwo – człowieka propagującego rozwój oświaty poprzez czytelnictwo, straciło Radnego i oddanego społecznika. Można powiedzieć jeden, a tyle obowiązków ciążyło na tym człowieku. Wspomnieć też trzeba o obowiązkach, które wynikały z  bycia głową rodziny – mężem i ojcem trójki dzieci.

30 maja 1999 roku w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci mgr Stefana Pudłowskiego na miejscowym stadionie sportowym odbył się I Memoriał poświęcony Jego pamięci. Od tej pory co roku pod koniec maja odbywa się Memoriał poświęcony Panu Stefanowi Pudłowskiemu. Na Memoriał składają się biegi dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych a uwieńczeniem jest Bieg Memoriałowy.